Процес носіння брекетів та догляд за ними

Після встановлення брекетів потрібен певний час, для того щоб звикнути до них. Декілька перших днів вони можуть тиснути, натирати губи та щоки, заважати нормально говорити. Однак цього не варто лякатись та приділяти надто велику увагу. На все свій час, потрібно продовжувати жити в звичному ритмі життя, займатись звичними справами. Процес адаптації організму потрібно просто пережити. Якщо Ваші брекети ранять слизову або порушують дикцію, то ортодонти рекомендують використовувати спеціальний захисний віск для брекетів.

Однак не до всіх типів брекетів можна звикнути за однаковий період часу, для одних потрібно декілька днів, інші потребують декількох тижнів. Наприклад, процес звикання до лінгвальних брекетів є складнішим, аніж до вестибулярних. Він є більш тривалим, може тривати від одного тижня до одного місяця, та супроводжується суттєвими проблемами з вимовою.

Особливості догляду за брекетами

Для того, щоб брекети якісно виконували свою роботу, доглядати за ними потрібно ретельно та регулярно. Чистити зуби доведеться після кожного прийому їжі, але особливо ретельно вранці та ввечері. Окрім звичайної зубної щітки, в процесі носіння брекетів потрібні будуть ще й спеціальна щітка зі щетиною V-подібної форми, зубні нитки з жорстким кінцем, а також йоржики для брекет-систем, які допоможуть очистити поверхні між дугами та зубами. З вибором зубної пасти і ополіскувача допоможе лікар. До речі, вважається, що доглядати за безлігатурними брекетами простіше, ніж за брекетами з лігатурами. Догляд за зубами, який ускладнює носіння брекетів, можна спростити за допомогою іригатора – пристрою, що подає під тиском тонкий струмінь рідини. Застосування іригатора здатне викликати подразнення у людей із чутливими яснами, тому важливо вибирати моделі з регульованим тиском. Іригатори можуть бути стаціонарними та переносними, останні можна брати з собою в поїздки, що дуже зручно.

Під час носіння брекетів необхідно стежити за їжею, яку Ви будете вживати, оскільки брекети – це досить міцна конструкція, але в той же час і тендітна. Їх легко можна пошкодити, вживаючи тверду і жорстку їжу. Міцними вважаються звичайні металеві брекети, а ось найбільш проблемними є пластикові, прозорі керамічні та сапфірові системи, що схильні до відклеювання та стирання. Потрібно не тільки обмежити вживання жорсткої їжі, але й відмовитися від продуктів, які тягнуться і можуть застрягти в брекетах (іриски, жувальні гумки та ін.). Окрім того, не варто насолоджуватися холодним морозивом або гарячим чаєм, тому що різка зміна температур порушує еластичність ортодонтичних дуг.

Сучасні брекет-системи є найбільш ефективним інструментом для випрямлення зубів і прикусу. Для того, щоб отримати бажаний результат, слід запастись терпінням, оскільки носити брекети потрібно в середньому 1,5-2 роки. При цьому тривалість лікування буде залежати від ступеня складності патології та віку пацієнта. Важливо також розуміти, що штучно прискорити лікування неможливо, оскільки воно ґрунтується на природних механізмах. У випадку з безлігатурні брекетами лікування на першому етапі може пройти швидше, але в цілому тривалість носіння брекет-системи не зміниться.

Від чого залежать терміни носіння брекетів?

Тривалість корекції прикусу буде залежати від ряду факторів, серед яких:

  • вік (можливість установки брекетів і ефективність лікування не залежить від віку пацієнта, однак у дітей до 12-14 років даний процес протікає значно швидше);
  • здоров’я ротової порожнини (що здоровішими є Ваші ясна, тим коротшим буде період вирівнювання зубів);
  • ступінь серйозності аномалії (дехто вважає, що слід виправляти навіть найнезначніші відхилення, які практично не проявляються візуально: в таких випадках корекція зубів буде найшвидшою; визначити термін корекції в більш складних випадках можна тільки після ретельної діагностики);
  • тип ортодонтичної системи (як правило, різновид брекетів не має прямого впливу на швидкість корекції, однак деякі сучасні механізми здатні дати перші результати раніше, ніж інші системи; не забувайте, що тип апарату не впливає на термін носіння ортодонтичної системи);
  • наявність / відсутність скупченості (при занадто тісному розташуванні зубів, деякі з них необхідно видалити, щоб за допомогою брекетів можна було розширити зубний ряд; наявність подібної аномалії може значно збільшити термін носіння брекет-системи).

Отже, однозначної відповіді на питання про те, протягом якого періоду слід носити брекети, не існує. Це буде залежати від індивідуальних особливостей пацієнта та стане відомо після діагностики.

Як прискорити процес вирівнювання зубів?

Оскільки, як було сказано вище, термін носіння брекетів може бути досить тривалим, у більшості пацієнтів виникає природне бажання максимально скоротити цей процес. І хоча стрімкого прискорення вирівнювання зубів домогтися неможливо, існує кілька простих правил, яких фахівці рекомендують дотримуватися тим, хто змушений носити брекети:

  • правильне харчування;

Незабаром після установки брекетів пацієнт починає відчувати незвичний тиск на зуби. Оскільки протягом дня щелепа часто знаходиться в русі, основний процес вирівнювання протікає вночі, коли Ви нічого не п’єте та не вживаєте в їжу. Відповідно, в денний час даний процес значно сповільнюється.

Отже, що частіше Ви їсте та чистите зуби (стоматологи рекомендують робити це після кожного прийому їжі), тим повільніше відбувається процес вирівнювання. Саме тому пацієнтам рекомендується їсти тричі на день, не перериваючись на невеликі перекуси протягом решти дня.

  • зубна паста;

Якщо Ви вирішили зайнятись здоров’ям своїх зубів і встановили брекети для вирівнювання, то зубну пасту також бажано придбати нову. Оскільки в наш час асортимент досить широкий, порадьтеся з приводу вибору відповідного варіанту зубної пасти зі своїм лікарем.

  • масаж ясен.

Необхідно врахувати один важливий момент – масаж ясен робиться не відразу ж після установки брекетів, а після проходження кількох днів. Така рекомендація пов’язана з тим, що на зуби й без того чиниться великий тиск, а масаж може тільки нашкодити. Його суть полягає в тому, щоб за рахунок масажування ясен зуб можна було направити в нормальне положення. Легкий масаж може тривати не більше трьох хвилин, а робити його рекомендують три рази в день (перед сном процедура приносить найбільший ефект).

Як проявляються перші результати виправлення прикусу?

Незважаючи на тривалість процесу, протягом якого змінюється прикус, перші результати можна помітити вже незабаром після установки брекетів (приблизно за місяць). Після закінчення трьох місяців прикус значно вирівнюється, і велика частина зубів встає на свої місця. Саме той факт, що перші результати видно вже за кілька місяців після установки ортодонтичної системи, є найкращою мотивацією для тих, хто бажає підкоригувати прикус.

В окремих випадках пацієнту може здатися, що прикус практично не змінюється протягом тривалого періоду часу, проте це не повинно викликати занепокоєння, оскільки організм кожної людини може реагувати на виправлення прикусу по-різному. У деяких випадках викривлені зуби довше не піддаються корекції. Така тенденція частіше спостерігається в пацієнтів старше 14 років, тому вповільнений результат – це не привід знімати брекети. Після того, як прикус буде повністю виправлено, апарат необхідно носити не менше року для закріплення результату.

Отже, установка брекет-систем – це ефективний і перевірений метод вирівнювання зубів і виправлення неправильного прикусу. За умови, що ортодонтичне лікування було виконано досвідченими професіоналами з урахуванням усіх необхідних вимог, а пацієнт пройшов курс лікування до кінця та дотримувався всіх лікарських рекомендацій, отриманий результат буде збережено на все життя.

Залишити коментар