Лінгвальні брекети: особливості та переваги

Недоліком традиційних (вестибулярних) систем, що прикріплюються до лицьової поверхні зубів, завжди вважалася їх недостатня естетика. Для підвищення привабливості брекетів ортодонти до 1970-х років використовували два способи:

  1. Зменшення розміру елементів (міні-брекети), а також виготовлення їх з прозорого матеріалу (пластик, міцна кераміка);
  2. Прикраса ортодонтичної апаратури (використання різнобарвного пластику, сапфірові моделі).

Інноваційним підходом до вирішення даного питання стали естетичні брекети, що фіксуються на внутрішню сторону зубів, з мовній боку. Інакше така апаратура називаєтьс лінгвальною (lingva – лат. «язик»). Вона постійно вдосконалювалася і до початку XXI століття набула комфортної форми для носіння.

Переваги:

Лінгвальні брекети абсолютно невидимі для стороннього погляду. Завдяки цій властивості вони оптимальні для людей, які бажають приховати факт лікування, зокрема, публічних персони. У порівнянні із вестибулярними апаратами є й інші переваги:

  • часте омивання слиною, яке знижує ризик розвитку каріозних пошкоджень;
  • низький ризик травмування слизових ясен, щік і губ;
  • відносно невеликий термін лікування (за умови правильного підбору та монтажу системи)

Недоліки користування:

  • висока вартість;
  • збільшення адаптаційного періоду, болі в мові на час звикання;
  • порушення дикції протягом 1-3 тижнів після установки;
  • необхідність більш ретельної гігієни ротової порожнини.

Дані недоліки естетичних брекетів компенсуються їх невидимістю для оточуючих, яка забезпечує для пацієнта психологічний комфорт під час виправлення прикусу. З метою зниження вартості нерідко вдаються до такого рішення: лінгвальні системи встановлюють тільки на верхні зуби, а на нижні встановлюють вестибулярні брекети.

Установка естетичних брекетів і хід лікування

Конструкція лінгвальних систем у ряді моментів повторює пристрій вестибулярної апаратури. Металеві елементи скріплюються ортодонтичної дугою, яка надає на зуби помірне постійний тиск, змушуючи їх переміщатися в заданому напрямку. Однак естетичні брекети довше підбираються і встановлюються. Їх коригування у процесі лікування може здійснювати лише ортодонт високої кваліфікації.

Естетичні брекети: догляд

Розташовані з внутрішньої сторони зубного ряду лінгвальні брекети вимагають від пацієнта більшої дисципліни, ніж традиційні системи. Чистити зуби необхідно після кожного прийому їжі. Ефективно видалити залишки їжі з брекетів допоможуть спеціальні насадки-«йоржики», електрична зубна щітка, іригатор для зрошення порожнини рота. Ретельно очистити міжзубні проміжки дозволяють флоси (зубні нитки).

Емаль з внутрішньої сторони зубів має велику товщину, ніж на фронтальній стороні, тому ризик розвитку карієсу тут менше. Однак пацієнтові, що носить брекети, не варто зловживати солодощами. Рекомендується обмежити в раціоні тверді продукти, що тягнуться цукерки, ягоди з великим числом насіння.

Залишити коментар