В якому віці найкраще звернутись до лікаря-ортодонта?

Ортодонтія – це розділ стоматології, присвячений вивченню, діагностиці, лікуванню та профілактиці зубощелепних аномалій. Порушення прикусу стали досить поширеним явищем серед людей різного віку, проте найчастіше вони зустрічаються саме у дітей. Більшість батьків впевнені, що приводити дитину до лікаря-ортодонта слід не раніше, ніж у 12 років, оскільки саме в цьому віці відбувається повна зміна всіх зубів. Тим не менш, фахівці стверджують, що ефективність проведення корекції є набагато вищою в період раннього змінного прикусу.

Причини формування неправильного прикусу

Існує поширена думка про те, що головною причиною порушень прикусу є спадковість, проте дослідження показують, що вона справляє негативний вплив лише в 20% випадків. Найчастіше формування неправильного прикусу є наслідком зайвого тиску м’яких тканин, які оточують щелепу.

Наприклад, якщо Ви помітили, що Ваш малюк часто дихає ротом, закушує губу чи постійно кладе палець до рота, рекомендуємо піти з ним на консультацію до лікаря-ортодонта. Справа в тому, що подібні дії дитини сприяють неправильному розвитку щелепи в ранньому віці. Тим самим вони чинять негативний вплив на зуби та викликають серйозні порушення прикусу. В дітей зі звичкою постійно тримати палець у роті особливо часто спостерігається так званий “відкритий прикус” і зміщення зубів.

В якому віці починають з’являтися порушення прикусу?

Визначальну роль у нормальному розвитку зубощелепної системи відіграє правильна робота м’язів, які розташовуються поблизу зубних рядів. Саме тому в жодному разі не слід нехтувати порадами педіатра щодо особливостей проведення штучного вигодовування. Зверніть увагу, що лікарі не рекомендують використовувати круглі довгі соски, тому що вони негативно впливають на м’язовий баланс щелепної частини обличчя, порушуючи фізіологічно правильне положення язика.

Відомо, що ріст зубощелепної системи у дітей пов’язаний із розвитком усіх систем молодого організму. Він впливає не тільки на зовнішність, але також на мовлення і здоров’я дитини. Наприклад, карієс частіше спостерігається саме в дітей із зубощелепними порушеннями. В таких малюків також існує високий ризик виникнення захворювань пародонту.

Таким чином, можна зробити висновок, що розвиток порушень прикусу може початися у дитини ще з ранніх років, проте в цьому віці йому легко запобігти. Для цього достатньо буде простої профілактики: вчасно введіть до раціону малюка тверду їжу, здатну забезпечити потрібне навантаження на щелепні кістки, що знаходяться в процесі росту, та проконсультуйтеся у фахівця щодо інших рекомендацій, які допоможуть зберегти здоров’я зубів вашого малюка.

Коли краще звернутися до лікаря-ортодонта?

Неправильне положення молочних зубів у дитини з великою ймовірністю може стати головною причиною розвитку порушень положення постійних зубів. Однак до їхньої появи подібні порушення ніяк не будуть проявлятися візуально.

Саме тому на першу консультацію до лікаря-ортодонта, дитину потрібно привести у віці 2,5-3 роки, коли вже сформувався молочний прикус. Це особливо важливо, якщо у дитини є шкідливі звички і якщо малюк не відмовився від соски (або пляшечки з соскою), до 2-х і більше років.

Це дуже важливо, оскільки в такому ранньому віці прикус можна виправити за рахунок застосування знімних ортодонтичних конструкцій. Тим не менш, ефективність такого лікування є не надто високою, оскільки такі платівки уповільнюють природний ріст щелепних кісток і часто ламаються. У зв’язку з цим, багато лікарів рекомендують все ж дочекатися повної зміни зубів у дитини, і тільки тоді зайнятися виправленням прикусу.

Вік від 6 до 12 років – вважається оптимальним для початку ортодонтичного лікування, позаяк в цей час настає період змінного прикусу, коли молочні зуби змінюються постійними, і саме в цей період вже можна чітко побачити всі аномалії прикусу у дитини. Відтак у 6-7 років – дитину уже варто записати на консультацію до ортодонта чи дитячого стоматолога.

В 10-12 років – змінюються останні молочні зуби. У цей період сповільнюється ріст щелеп і місця для постійних зубів може не вистачати. Якщо в цей період не звернути достатньої уваги на порушення, викликані сповільненим зростанням щелепи (зуби прорізаються поза межами рівної лінії зубів), то вже в 13-14 років – зуби почнуть скупчуватись і викривлятись.

Для виправлення цієї проблеми лікарі рекомендують лікування трейнерами для дітей 6-10 років. Вони не тільки остаточно позбавляють шкідливих звичок, а й тренують лицьові та ротові мʼязи, вирівнюючи зубний ряд.

Лікування в підлітковому віці проводиться із застосуванням жорстких брекетів, які встановлюються безпосередньо на зуби. Такий метод виправлення прикусу досить ефективний, проте завдає відчутного дискомфорту. І хоча існує безліч сучасних систем, призначених для максимально швидкого усунення зубощелепних аномалій (пластикові та металеві брекет-системи, майже невидимі сапфірові брекети та ін.), краще подбати про здоров’я малюка на ранньому етапі.

Тому, у звʼязку з вищеописаним, ортодонти-професіонали радять батькам вчасно консультуватись з лікарями-ортодонтами.

Краще запобігти захворюванням і позбутись шкідливих звичок у дитячому віці, ніж потім проводити складне лікування в дорослому!

Залишити коментар